جستجو
جستجو در سایت

کیست کلیه : علت ، علائم و درمان

فروردین ۲۲, ۱۴۰۲

 

کیست کلیه ، یک بیماری مادرزادی یا اکتسابی است که در آن یک ساختار متراکم گرد با محتویات مایع در ساختار اندام تشکیل می شود. به عنوان یک قاعده، کیست در سطح کلیه، نزدیک به قطب پایین قرار دارد، شکلی گرد یا بیضی دارد. این بیماری بیشتر در مردان بالای 45 سال تشخیص داده می شود.
علائم غیر اختصاصی بیماری کلیوی تنها در یک سوم بیماران مبتلا به کیست تشخیص داده می شود. در موارد دیگر، این بیماری بدون علامت است و به طور تصادفی، طی معاینات پیشگیرانه یا به عنوان بخشی از تشخیص بیماری دیگر تشخیص داده می شود.
تشکل های کیستیک با لگن ارتباط برقرار نمی کنند، بنابراین به خودی خود قادر به از بین رفتن نیستند. برای اندازه های کوچک و دوره بدون علامت، تاکتیک های مشاهده ای استفاده می شود. در مورد علائم پاتولوژیک، برداشتن کیست کلیه با جراحی نشان داده می شود. عمل های کم ضربه می تواند زمان توانبخشی را کاهش داده و از عوارض جلوگیری کند. امروزه استفاده از جراحی بسیار نادر است.

علل ایجاد کیست کلیه

تشکیل کیست های کلیه بر اساس فرآیندهای التهابی است که باعث ایجاد اختلال در رشد بافت اپیتلیال می شود و به ظاهر تشکیلات دیواره نازک کمک می کند. بیماری هایی مانند پیلونفریت، گلومرولونفریت اغلب با ظهور تومورهای کیستیک همراه هستند.
کیست های واقعی به دلیل آسیب به لوله های واحدهای ساختاری و عملکردی کلیه ها ( نفرون ها) ظاهر می شوند. عوامل تحریک کننده شامل تغییرات مرتبط با افزایش سن، اختلال در جریان خون و تغذیه اندام های ادراری و همچنین ناهنجاری های رشدی است. گاهی اوقات کیست ها در پس زمینه بیماری های داخل رحمی ظاهر می شوند. چنین نئوپلاسم هایی حتی در دوران کودکی در طول تشخیص های پیشگیرانه شناسایی می شوند.
ذکر شده است که کیست کلیه اغلب در افراد چاق و دیابتی دیده می شود. این بیماری ها با اختلال در جریان خون و تغذیه اندام ها، از جمله آنهایی که در لگن کوچک قرار دارند، همراه است. در نتیجه، بافت همبند رشد می کند، که برای تامین ثابت اکسیژن کمتر تقاضا می شود و به طور فعال اندازه آن افزایش می یابد.
اگر کیست اولیه بزرگ شود، باعث فشرده شدن بافت های اطراف می شود. این می تواند منجر به ظهور نئوپلاسم های ثانویه شود. کیست‌های بزرگ خروج ادرار را مختل می‌کنند و عروق تغذیه‌کننده کلیه‌ها را فشرده می‌کنند و همچنین انتهای عصبی را تحریک می‌کنند و باعث درد می‌شوند.

کیست کلیه چیست؟
کیست کلیه چیست؟

علائم کیست کلیه

کیست های کلیه اغلب بدون علائم شدید ایجاد می شوند. این به دلیل رشد آهسته کیست است. کیست به رگ‌های خونی فشار وارد می‌ کند و هر چه بزرگ‌ تر باشد، علائم بیماری بیشتر مشخص می‌ شود.
علائم اصلی عبارتند از :
– درد در ناحیه کمر
– نوسانات فشار خون
– ادم
– کاهش مقدار ادرار روزانه
– ضعف و خستگی
– ظاهر شدن خون در ادرار
– میل مکرر به ادرار کردن
مجموعه juxtaglomerular در کلیه ها قرار دارد که وظیفه عملکرد نفرون را بر عهده دارد و بخش مهمی از آن است. هنگامی که اندازه کیست افزایش می یابد، این ساختارها را تحت تاثیر قرار می دهد، که شروع به تولید بیش از حد آنزیم رنین می کند. نقش اصلی آن حفظ تعادل حجم مایع است. به همین دلیل است که در کیست کلیه علائمی مانند نوسانات فشار خون، تورم و سردرد ظاهر می شود.
کیست های بزرگ یرودینامیک را مختل می کنند، اندازه لگن را کاهش می دهند و منجر به فشرده شدن حالب می شوند. به همین دلیل، میل به دفع ادرار افزایش می یابد. احتباس ادرار باعث مسمومیت بدن می شود. با کیست های بزرگ کلیه، بیماران از ضعف فیزیکی مداوم، خستگی و سردرد شکایت دارند. این علائم نتیجه مسمومیت مزمن بدن به دلیل رکود ادرار است.
با اضافه شدن عفونت ثانویه و چروک شدن کیست، علائم بیماری افزایش می یابد. درد شروع به تابش به ناحیه کشاله ران می کند، دمای بدن افزایش می یابد. چنین علائمی ممکن است نشان دهنده خطر پارگی دیواره کیست باشد. این عارضه با خونریزی در کلیه همراه است و می تواند منجر به عواقب تهدید کننده زندگی شود. با افزایش درد در ناحیه کمر، به ویژه در پس زمینه فعالیت بدنی، پریدن یا دویدن، باید فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

علل

تشکیل حفره کیستیک کلیه در نتیجه افزایش رشد بافت همبند یا سلول های اپیتلیال رخ می دهد. در نتیجه کمبود اکسیژن وجود دارد که بر عملکرد پارانشیم اندام تأثیر می گذارد. در نتیجه، سلول‌ها و بافت‌هایی که بهتر با عملکرد بی‌هوازی سازگار هستند، شروع به رشد شدید می‌کنند و در نتیجه سلول‌های بافت طبیعی را از بین می‌برند.
دلایل اصلی ایجاد کیست کلیه عبارتند از:
– بیماری های مزمن و حاد با ماهیت عفونی و التهابی
– بیماری های سیستم قلبی عروقی
– تغییرات مربوط به سن در بدن انسان
– ساختار غیر طبیعی بافت کلیه
– اختلالات هورمونی
نفرولوژیست ها عقیده دارند که چاقی، دیابت یا فشار خون شریانی می تواند منجر به افزایش رشد کیست در کلیه شود. افرادی که هر یک از موارد فوق را دارند در معرض خطر خاصی هستند.

عوامل خطر

عوامل خطر برای ایجاد کیست کلیه در زنان یا مردان عبارتند از:
– صدمات و مداخلات جراحی قبلی روی کلیه ها
– ابتلا به فشار خون بالا
– زمینه ارثی برای توسعه بیماری
– بیماری های عفونی حاد یا مزمن
– آسیب شناسی انکولوژیک
– بیماری سنگ کلیه
– بیماری سل
– دیابت
– اختلالات غدد درون ریز

عوارض

از جمله شایع ترین عوارض کیست درمان نشده کلیه چپ عبارتند از:
– پیلونفریت حاد یا مزمن
– سنگ کلیه
– فشار خون شریانی با منشا کلیوی.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت افزایش طولانی مدت دمای بدن، درد در ناحیه کمر یا اختلالات ادراری باید با پزشک مشورت شود.

نحوه تشخیص کیست کلیه

تشخیص این بیماری اغلب به طور تصادفی در طی معاینه پزشکی پیشگیرانه یا در طول درمان سایر نوزولوژی ها اتفاق می افتد. پس از آشکار شدن کیست کلیه راست، مطالعات تکمیلی ضروری است . روش های شفاف سازی عبارتند از:
– آزمایش خون و ادرار آزمایشگاهی
– معاینه اولتراسوند حفره شکمی و لگن کوچک
– ام آر آی کلیه ها، شکم و اندام های لگنی.

درمان

طبق تحقیقات پزشکی، هیچ یک از روش های مدرن محافظه کارانه در درمان کیست هر دو کلیه اثربخشی کافی را نشان نمی دهد. بنابراین استفاده از روش های مداخله جراحی تنها راه است.
برداشتن کیست کلیه با استفاده از روش های زیر انجام می شود:
– سوراخ کردن آسپیراسیون مایع پرکننده حفره کیست
 لاپاراسکوپی باز شدن کیسه کیستیک
– پونکسیون از راه پوست با برداشتن محتویات کیست و اسکلروتراپی. این روش برای درمان کیست کلیه در مردان برای از بین بردن تشکیلات واقع در لایه قشر مغز استفاده می شود و دسترسی راحت سوراخ دار وجود دارد.