جستجو
جستجو در سایت

کیست سینه

تیر ۳۱, ۱۴۰۲

کیست های سینه کیسه های پر از مایع درون سینه هستند. آنها معمولا غیر سرطانی یا خوش خیم هستند. ممکن است یک یا چند کیست سینه داشته باشید. کیست سینه اغلب شبیه انگور یا بادکنک پر از آب است، اما گاهی اوقات کیست سینه سفت می شود. این کیست نیازی به درمان ندارد، مگر اینکه کیست بزرگ و دردناک یا ناراحت کننده باشد. در این صورت، تخلیه مایع از کیست سینه می تواند علائم را کاهش دهد. اگرچه کیست سینه در زنان در هر سنی دیده می شود، اما در زنان قبل از یائسگی، معمولاً زیر 50 سال، شایع تر است. کیست‌های سینه معمولاً در زنان یائسه‌ای که هورمون‌درمانی می‌کنند نیز رخ می‌دهد.
علائم
کیست سینه ممکن است در یک یا هر دو سینه دیده شود. علائم و نشانه های کیست سینه عبارتند از:
1- یک توده صاف که به راحتی قابل جابجایی باشد. گرد یا بیضی شکل است و ممکن است لبه های صافی داشته باشد این مشخصه معمولاً، ولی نه همیشه، نشان دهنده خوش خیم بودن کیست است.
2- ترشحات نوک پستان که ممکن است شفاف، زرد یا قهوه ای تیره باشد.
3- درد یا حساسیت سینه در ناحیه توده سینه.
4- افزایش اندازه توده سینه و حساسیت سینه درست قبل از پریود شما.
5- کاهش اندازه توده سینه و رفع سایر علائم بعد از پریود.
داشتن کیست سینه خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهد. اما داشتن کیست ممکن است پیدا کردن توده های جدید پستان یا سایر تغییراتی که ممکن است نیاز به ارزیابی توسط پزشک داشته باشد را دشوارتر کند. سینه‌های شما ممکن است هنگام قاعدگی احساس برآمدگی و درد داشته باشند، بنابراین مهم است که با احساس سینه‌های خود در طول چرخه قاعدگی آشنا باشید تا از هر تغییری مطلع شوید.
علل
هر یک از سینه‌های شما دارای لوب‌هایی از بافت غده‌ای است که مانند گلبرگ‌های گل چیده شده‌اند. لوب ها به لوبول های کوچکتری تقسیم می شوند که در دوران بارداری و شیردهی شیر تولید می کنند. بافت حمایتی که به سینه شکل می دهد از بافت چربی و بافت همبند فیبری تشکیل شده است. کیست های سینه در نتیجه تجمع مایع در داخل غدد سینه ایجاد می شوند.
کیست های سینه را می توان بر اساس اندازه آنها تعریف کرد:
میکروکیست ها: ممکن است در طول روش های تصویربرداری مانند ماموگرافی یا سونوگرافی دیده شوند، اما به قدری کوچک هستند که قابل لمس نیستند.
ماکروسیست ها: به اندازه کافی بزرگ هستند که قابل لمس باشند و می توانند به قطر حدود 1 تا 2 اینچ (2.5 تا 5 سانتی متر) رشد کنند.
متخصصان دقیقاً نمی دانند چه چیزی باعث ایجاد کیست سینه می شود. این کیست ها. ممکن است در نتیجه تغییرات هورمونی ناشی از قاعدگی ماهانه ایجاد شوند.
چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟
بافت نرمال سینه اغلب حالت موج دار یا ندولدار دارد. اما اگر احساس کردید یک توده جدید در سینه از بین نمی رود، بزرگتر می شود یا بعد از یک یا دو دوره قاعدگی ادامه می یابد، فوراً به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر تغییرات پوستی جدیدی در یک یا هر دو سینه خود داشتید باید توسط پزشک ویزیت شوید.
برای پاسخ به سوالاتی که ممکن است پزشک شما بپرسد، آماده باشید، مانند:
اولین بار چه زمانی متوجه کیست یا توده سینه شدید؟
آیا متوجه تغییر در اندازه کیست یا توده سینه شده اید؟
چه علائمی را تجربه کرده اید و چه مدت است که آنها را داشته اید؟
آیا علائم شما در یک یا هر دو سینه ظاهر می شود؟
آیا علائم در طول زمان تغییر کرده است؟
آیا سینه درد دارید؟ اگر چنین است، شدت آن چقدر است؟
ترشح از نوک پستان دارید؟ اگر چنین است، آیا در یک یا هر دو سینه رخ می دهد؟
سیکل قاعدگی شما چه تاثیری بر کیست یا توده سینه دارد؟
آخرین ماموگرافی و سونوگرافی سینه شما چه زمانی بود؟
آیا سابقه خانوادگی کیست یا توده سینه دارید؟
آیا قبلاً کیست یا توده سینه، بیوپسی سینه یا سرطان سینه داشته اید؟
تشخیص
تشخیص کیست پستان معمولاً شامل معاینه پستان، آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی سینه یا ماموگرافی؛ و احتمالا آسپیراسیون با سوزن ظریف یا بیوپسی پستان است.
معاینه پستان
پس از صحبت در مورد علائم و سابقه سلامتی شما، پزشکتان توده پستان را به صورت فیزیکی و با دست معاینه کرده و هرگونه ناهنجاری دیگر پستان را بررسی می کند. از آنجایی که پزشک شما به تنهایی از طریق معاینه بالینی پستان نمی تواند تشخیص دهد که توده سینه کیست است یا خیر، به آزمایشات دیگری نیز نیاز خواهید داشت که معمولا تصویربرداری یا آسپیراسیون با سوزن ظریف است.
روش های تصویربرداری
ماموگرافی: کیست های بزرگ و خوشه های کیست های کوچک معمولا با ماموگرافی قابل مشاهده هستند. اما مشاهده میکروکیست ها در ماموگرافی دشوار یا غیرممکن است. از این روش به عنوان غربالگری سرطان سینه برای تمام خانم های بالای 40 سال استفاده می شود.
سونوگرافی سینه: این روش می تواند به پزشک کمک کند تا تشخیص دهد که توده سینه پر از مایع است یا جامد. یک ناحیه پر از مایع معمولاً نشان دهنده کیست سینه است. یک توده جامد به احتمال زیاد یک توده غیرسرطانی مانند فیبروآدنوم است، اما توده های جامد می توانند سرطان سینه نیز باشند. سونوگرافی سینه هیچ خطری از لحاظ اشعه ندارد همچنین هیچ خطری برای زنان باردار ندارد.
سونوگرافی پستان ممکن است توده‌های کوچک یا تومورهای جامدی را که معمولاً با ماموگرافی یافت می‌شوند را تشخیص ندهد. همچنین چاق بودن یا داشتن سینه های بسیار بزرگ ممکن است دقت سونوگرافی را کاهش دهد. بنابر این بسیار مهم است که این سونوگرافی به وسیله چه نوع دستگاه سونوگرافی و تحت نظر چه پزشکی انجام می شود.

بسته به وضعیت سلامتی خاص خود ممکن است خطراتی داشته باشید. حتماً قبل از انجام عمل در مورد هر گونه نگرانی که دارید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.
پزشک شما ممکن است برای ارزیابی بیشتر توده ای که جامد به نظر می رسد بیوپسی را توصیه کند. اگر پزشک شما به راحتی توده سینه را احساس کند، ممکن است روش های تصویربرداری را نادیده بگیرد و برای تخلیه مایع و فروپاشی کیست، آسپیراسیون با سوزن ظریف انجام دهد.
آسپیراسیون با سوزن ظریف
در حین آسپیراسیون با سوزن ظریف، پزشک یک سوزن نازک را در توده سینه وارد می کند و سعی می کند مایع را خارج کند. اغلب، آسپیراسیون با سوزن ظریف با استفاده از سونوگرافی برای هدایت دقیق قرار دادن سوزن انجام می شود. اگر مایع بیرون بیاید و توده پستان از بین برود، پزشک می تواند فوراً کیست پستان را تشخیص دهد.اگر مایع خونی نباشد و توده سینه ناپدید شود، نیازی به آزمایش یا درمان بیشتری ندارید. اگر مایع خونی به نظر برسد یا توده سینه از بین نرود، پزشک شما ممکن است نمونه‌ای از مایع را برای آزمایش آزمایشگاهی بفرستد و شما را به یک جراح پستان یا رادیولوژیست (پزشکی که برای انجام معاینات و روش‌های تصویربرداری آموزش دیده است) ارجاع دهد. اگر مایعی خارج نشود، پزشک احتمالاً آزمایش تصویربرداری مانند ماموگرافی تشخیصی یا سونوگرافی را توصیه می کند. کمبود مایع یا توده سینه که پس از آسپیراسیون ناپدید نمی شود، نشان می دهد که توده سینه – یا حداقل بخشی از آن – جامد است. نمونه ای از بافت ممکن است برای بررسی سرطان جمع آوری شود.
درمان
برای کیست های ساده پستان (آنهایی که پر از مایع هستند و هیچ علامتی ایجاد نمی کنند ) که در سونوگرافی پستان یا پس از آسپیراسیون با سوزن ظریف تایید می شوند، هیچ درمانی لازم نیست. بسیاری از کیست ها بدون درمان ناپدید می شوند. اگر کیست باقی ماند، احساس سفت‌ تر شدن کردید یا متوجه تغییرات پوستی روی پوست روی کیست شدید، با پزشک خود مشورت کنید.
آسپیراسیون با سوزن ظریف
در صورتی که بتوان در طول عمل تمام مایع را از کیست خارج کرد و سپس توده سینه ناپدید شد و علائم برطرف شد، ممکن است از آسپیراسیون با سوزن ظریف علاوه بر تشخیص، به عنوان درمان کیست پستان نیز استفاده کرد. با این حال، برای برخی از کیست‌های سینه، ممکن است نیاز به تخلیه بیش از یک بار مایعات داشته باشید. کیست های عود کننده یا جدید شایع هستند. اگر کیست سینه طی دو تا سه سیکل قاعدگی ادامه پیدا کرد و بزرگتر شد، برای ارزیابی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.
استفاده از هورمون
استفاده از قرص های ضد بارداری خوراکی برای تنظیم چرخه های قاعدگی ممکن است به کاهش عود کیست پستان کمک کند. اما به دلیل عوارض جانبی قابل توجه احتمالی، قرص های ضد بارداری یا سایر هورمون درمانی، مانند تاموکسیفن، معمولا فقط برای زنان با علائم شدید توصیه می شود. قطع هورمون درمانی پس از یائسگی نیز ممکن است به پیشگیری از کیست سینه کمک کند.
عمل جراحی
جراحی برای برداشتن کیست پستان تنها در شرایط غیر معمول ضروری است. اگر کیست سینه ناراحت کننده ماه به ماه عود کند یا اگر کیست سینه حاوی مایع خونی باشد یا علائم نگران کننده دیگری را نشان دهد، ممکن است عمل جراحی در نظر گرفته شود.
شیوه زندگی و درمان های خانگی
برای به حداقل رساندن ناراحتی مرتبط با کیست سینه، ممکن است اقدامات زیر را انجام دهید:
یک سوتین حمایتی بپوشید. حمایت از سینه‌ها با سوتین مناسب می‌تواند به تسکین برخی از ناراحتی‌ها کمک کند.
کمپرس استفاده کنید. یک کمپرس گرم یا یک کیسه یخ می تواند به تسکین درد کمک کند.
از کافئین بپرهیزید. مطالعات، ارتباطی بین کافئین و کیست سینه نشان نداده اند. با این حال، برخی از زنان پس از حذف کافئین از رژیم غذایی خود علائم را تسکین می دهند. کاهش یا حذف کافئین در نوشیدنی ها یا در خوراکی هایی مانند شکلات را در نظر بگیرید تا ببینید آیا علائم شما بهبود می یابد یا خیر.
در صورت توصیه پزشک، داروهای مسکن بدون نسخه را امتحان کنید. برخی از انواع درد سینه ممکن است با استفاده از استامینوفن یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی، مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم کاهش یابد.
طب مکمل. با پزشک خود در مورد ویتامین ها، داروهای گیاهی یا سایر مکمل های غذایی که مصرف می کنید یا در فکر مصرف آن هستید، صحبت کنید. آیا مدرک علمی مبنی بر کمک طب مکمل مد نظرتان به علائم کیست سینه وجود دارد یا ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند؟
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/breast-cysts/diagnosis-treatment/drc-20370290
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/breast-cysts/symptoms-causes/syc-20370284
https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/mammogram-procedure
https://www.hopkinsmedicine.org/search?q=breast+ultrasound

د.