جستجو
جستجو در سایت

واریکوسل

مرداد ۱۴, ۱۴۰۲

واریکوسل چیست؟

واریکوسل زمانی است که وریدهای شبکه پامپینی فرم در کیسه بیضه بزرگ می شوند. این وریدها مانند وریدهای واریسی هستند (وریدهای پیچ خورده و متورم که در پا یافت می شوند.) واریکوسل در دوران بلوغ ایجاد می شود. آنها می توانند بزرگتر شوند و ممکن است در طول زمان بیشتر متوجه آنها شوید. واریکوسل بیشتر در سمت چپ کیسه بیضه دیده می شود. این به این دلیل است که آناتومی مرد در هر دو طرف یکسان نیست. واریکوسل می تواند در هر دو طرف به طور همزمان وجود داشته باشد، اما این نادر است. حدود 10 تا 15 پسر از 100 پسر مبتلا به واریکوسل هستند. اغلب اوقات، واریکوسل هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و بی ضرر است. به ندرت واریکوسل می تواند باعث درد، مشکلات باروری یا رشد کندتر یا کوچک شدن یک بیضه شود.

علائم و شیوع

اکثر مردان مبتلا به واریکوسل هیچ علامتی ندارند. اما واریکوسل به دلایل زیادی نگران کننده است. در برخی موارد ممکن است باعث ناباروری یا رشد کند بیضه چپ در دوران بلوغ شوند. واریکوسل ممکن است علت مشکلات باروری در حدود چهار مرد از هر ده مردی باشد که برای اولین فرزند خود مشکل دارند. آنها همچنین ممکن است علت مشکلات باروری در حدود هشت مرد از هر ده مردی باشند که بعد از اولین بار مشکل پدر شدن دارند.

علل

ممکن است دلایل زیادی برای واریکوسل وجود داشته باشد. دریچه های موجود در رگ ها ممکن است به خوبی کار نکنند (یا ممکن است از بین رفته باشند). اگر جریان خون کند باشد، ممکن است خون در وریدها جمع شود. همچنین، وریدهای بزرگتر که از بیضه به سمت قلب حرکت می کنند، در سمت چپ و راست به طور متفاوتی به هم متصل می شوند. برای حفظ جریان خون از طریق وریدها به سمت قلب، به سمت چپ فشار بیشتری نیاز است. اگر خون به سمت عقب جریان یابد یا در رگ ها جمع شود، می تواند باعث تورم رگ ها شود. به ندرت، غدد لنفاوی متورم یا توده های دیگر در پشت شکم، جریان خون را مسدود می کنند. این می تواند منجر به تورم ناگهانی وریدهای کیسه بیضه شود. این اغلب دردناک است.

تشخیص

واریکوسل از طریق خودآزمایی کیسه بیضه یا در طی یک معاینه معمولی توسط پزشک پیدا می شود. آنها به دلیل ظاهر و احساسشان به عنوان “کیسه ای از کرم” توصیف شده اند. اورولوژیست ها اغلب با ایستادن بیمار واریکوسل را بررسی می کنند. ممکن است از شما خواسته شود یک نفس عمیق بکشید، آن را نگه دارید و در حالی که اورولوژیست شما کیسه بیضه را در بالای بیضه احساس می کند، آن را پایین بیاورید. این تکنیک به “مانور والسالوا” معروف است. این به اورولوژیست شما اجازه می دهد تا وریدهای بزرگ شده را پیدا کند. اورولوژیست شما ممکن است سونوگرافی کیسه بیضه را تجویز کند. اولتراسوند از امواج صوتی برای ایجاد تصویری از آنچه در داخل بدن شما است استفاده می کند. علائم واریکوسل در سونوگرافی وریدهایی با پهنای بیشتر از 3 میلی متر است که در طول مانور والسالوا خون به اشتباه جریان دارد. سونوگرافی همچنین می تواند اندازه بیضه ها را نشان دهد. این در تصمیم گیری درباره نحوه درمان نوجوانان مفید است. اگر نگرانی در مورد باروری وجود دارد، می توان آزمایش اسپرم را انجام داد تا ببیند آیا واریکوسل به کیفیت اسپرم آسیب می رساند یا خیر.

درمان

اغلب، واریکوسل نیازی به درمان ندارد. درمان برای مردانی انجام می شود که دارای موارد زیر هستند:

مشکلات باروری یا درد دارند ،افرادی که رشد بیضه چپ کندتر از بیضه راست است یا آزمایش غیر طبیعی منی دارند. هیچ دارویی برای درمان یا پیشگیری از واریکوسل وجود ندارد. اما داروهای مسکن (مانند استامینوفن یا ایبوپروفن) ممکن است به کاهش درد کمک کنند. در صورت نیاز، جراحی شکل اصلی درمان است. آمبولیزاسیون (انسداد مختصر وریدها) یک گزینه درمانی غیر جراحی است.

بعد از درمان

بهبودی پس از جراحی سریع است و درد اغلب خفیف است. 10 تا 14 روز نباید ورزش کنید. شما اغلب می توانید 5 تا 7 روز پس از جراحی به سر کار خود بازگردید. شما همچنین با اورولوژیست خود پیگیری خواهید شد. برای جراحی برای مشکلات باروری، آزمایش اسپرم سه تا چهار ماه بعد انجام می شود. بهبودی پس از آمبولیزاسیون نیز نسبتاً کوتاه است و فقط درد خفیف دارد. 7 تا 10 روز بعد از عمل نباید ورزش کنید. اغلب می توانید یک تا دو روز بعد به سر کار خود بازگردید. میزان عود با آمبولیزاسیون برابر با جراحی است. مواردی وجود دارد که آمبولیزاسیون بر جراحی ارجحیت دارد. تاثیر ترمیم واریکوسل بر باروری مشخص نیست. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که باروری پس از ترمیم واریکوسل بهتر می‌شود در حالی که مطالعات دیگر اینطور نیستند. کیفیت مایع منی در حدود 6 مرد از 10 مرد نابارور پس از ترمیم واریکوسل بهتر می شود. درمان واریکوسل باید در کنار سایر گزینه های درمانی باروری مورد توجه قرار گیرد. در نوجوانان، که دلیل اصلی جراحی رشد آهسته بیضه است، ممکن است رشد مجدد اتفاق بیفتد یا نباشد.

سوالات رایج

اگر تصمیم بگیرم که تحت درمان قرار نگیرم چه اتفاقی می افتد؟

اکثر مردان مبتلا به واریکوسل مشکلی نخواهند داشت. از هر پنج مرد مبتلا به واریکوسل، یک نفر برای باروری مشکل دارد. آزمایش اسپرم بعد از 16 سالگی برای تعیین اینکه آیا به ترمیم واریکوسل نیاز است یا خیر توصیه می شود. اگر آزمایش اسپرم طبیعی باشد، توصیه می شود که هر 2 تا 3 سال یک بار آنالیز اسپرم را تکرار کنید زیرا ممکن است کیفیت اسپرم با گذشت زمان کاهش یابد. مشکلات باروری ممکن است سال ها بعد ظاهر شود، حتی اگر زودتر دیده نشود.

من با واریکوسل درد دارم برای کاهش درد چه کنم؟

حمایت از کیسه بیضه با بند یا لباس زیر شلواری می تواند به درد واریکوسل کمک کند. خوابیدن به پشت به تخلیه واریکوسل کمک می کند و اغلب درد را کاهش می دهد. مصرف داروهای مسکن (مانند استامینوفن و ایبوپروفن) ممکن است کمک کند. همچنین می توانید با پزشک خود در مورد درمان واریکوسل صحبت کنید.

در طی خودآزمایی یک توده روی کیسه بیضه ام پیدا کردم. آیا باید نگران باشم؟

ناهنجاری ها در دستگاه تناسلی مردان ممکن است به صورت توده ای در کیسه بیضه ظاهر شوند. توده ها می توانند جای نگرانی نداشته باشند و ممکن است تأثیر کمی بر سلامت شما داشته باشند. یا می توانند نشانه ای از یک بیماری تهدید کننده زندگی باشند. ارزش زیادی دارد که بفهمید چه چیزی باعث توده شما شده است. یک نوع توده ممکن است سرطان بیضه باشد. این باعث نگرانی می شود و نیاز به اقدام سریع دارد. هنگامی که برآمدگی یا برآمدگی در بیضه خود پیدا کردید، مراجعه به پزشک ضروری است.

https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/v/varicoceles

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.