جستجو
جستجو در سایت

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال

سونوگرافی واژینال یا سونوگرافی داخلی یک تکنیک تصویربرداری است که سیستم تولید مثل داخلی خانم ها را بررسی می کند. این سونوگرافی برای تشخیص شرایطی مثل کیست های تخمدانی، فیبروم ها، آدنومیوزیس، اندومتریوز، نازایی و یا در صورت بارداری برای تشخیص حاملگی خارج رحمی، چک کردن ضربان قلب جنین، اندازه گیری طول دهانه رحم و موارد دیگر استفاده می شود. برخلاف سونوگرافی شکمی که پزشک از روی شکم سونوگرافی را انجام می دهد، در سونوگرافی واژینال وسیله سونوگرافی تا چند سانتی متر وارد واژن می شود.

برای انجام این سونوگرافی اغلب لازم است که مثانه شما خالی باشد. شما پشت پرده لباس های پایین تنه خود را خارج کرده و به صورت طاق باز با پاهایی که از زانو خم است روی تختی که روکش یکبار مصرف دارد درازمیکشید. پاهای خود را با ملافه سفید و تمیزی که در اختیارتان قرار داده میشود می پوشانید. پزشک وسیله سونوگرافی را با کاندوم می پوشاند، به ژل روان کننده آغشته کرده و آن را به آرامی وارد واژن شما می کند. به این طریق با کمک امواج فراصوت اعضای داخلی لگن شما را در مانیتور روبروی خود مشاهده می کند.

هیچ گونه عوارضی در رابطه با این روش تصویربرداری شناخته نشده است. از آنجایی که هیچ امواج رادیواکتیوی در این روش تصویربرداری استفاده نمیشود، انجام آن حتی برای مادر باردار و جنین هم ایمن است. زمانی که وسیله سونوگرافی وارد واژن شما میشود، مقداری احساس فشار می کنید که پس از انجام سونوگرافی از بین خواهد رفت. اگر حین سونوگرافی احساس ناراحتی شدیدی داشتید، حتما پزشک خود را مطلع کنید.