جستجو
جستجو در سایت

دیابت بارداری

مرداد ۸, ۱۴۰۲

دیابت بارداری نوعی دیابت است که می تواند در دوران بارداری در زنانی که قبلاً دیابت نداشته اند ایجاد شود. هر ساله 2 تا 10 درصد از بارداری ها در ایالات متحده تحت تأثیر دیابت بارداری قرار می گیرند. مدیریت دیابت بارداری به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که بارداری سالم و کودکی سالم خواهید داشت.

چه چیزی باعث دیابت بارداری می شود؟

دیابت بارداری زمانی رخ می دهد که بدن شما نتواند انسولین کافی در دوران بارداری تولید کند. انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده شما ساخته می‌شود و مانند کلیدی عمل می‌کند تا قند خون را وارد سلول‌های بدن شما کند تا از آن به عنوان انرژی استفاده شود. در دوران بارداری، بدن شما هورمون های بیشتری تولید می کند و تغییرات دیگری مانند افزایش وزن را تجربه می کند. این تغییرات باعث می‌شود سلول‌های بدن شما از انسولین به‌طور مؤثرتری استفاده کنند، وضعیتی که مقاومت به انسولین نامیده می‌شود. مقاومت به انسولین نیاز بدن شما به انسولین را افزایش می دهد. همه زنان باردار در اواخر بارداری مقداری مقاومت به انسولین دارند. با این حال، برخی از زنان حتی قبل از باردار شدن، مقاومت به انسولین دارند. آنها بارداری را با افزایش نیاز به انسولین شروع می کنند و احتمال ابتلا به دیابت بارداری در این افراد بیشتر است.

پیشگیری از دیابت نوع 2

حدود 50 درصد از زنان مبتلا به دیابت بارداری به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند، اما اقداماتی وجود دارد که می توانید برای پیشگیری از آن انجام دهید. با پزشک خود در مورد چگونگی کاهش خطر و هر چند وقت یکبار بررسی قند خون خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که در مسیر درست هستید.

علائم و عوامل خطر

دیابت بارداری معمولاً هیچ علامتی ندارد. سابقه پزشکی شما و اینکه آیا شما هر یک از عوامل خطر را دارید ممکن است به پزشک شما نشان دهد که ممکن است دیابت بارداری داشته باشید، اما برای اینکه مطمئن شوید باید آزمایش شوید.

عوارض دیابت بارداری

ابتلا به دیابت بارداری می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا در دوران بارداری را افزایش دهد. همچنین می تواند خطر داشتن یک نوزاد بزرگ را که باید با سزارین به دنیا بیاورد افزایش دهد.

اگر دیابت بارداری دارید، کودک شما در معرض خطر بیشتر موارد زیر است:

بسیار بزرگ (4500 گرم یا بیشتر)، که می تواند زایمان را دشوار کند

زود به دنیا آمدن، که می تواند باعث تنفس و مشکلات دیگر شود

داشتن قند خون پایین

ابتلا به دیابت نوع 2 در مراحل بعدی زندگی

سطح قند خون شما معمولاً پس از تولد نوزاد به حالت عادی باز می گردد. با این حال، حدود 50 درصد از زنان مبتلا به دیابت بارداری به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند. شما می توانید با رسیدن به وزن بدن سالم پس از زایمان، خطر خود را کاهش دهید. 6 تا 12 هفته پس از تولد نوزاد و سپس هر 1 تا 3 سال یکبار به پزشک مراجعه کنید تا قند خون شما را آزمایش کند تا مطمئن شوید که سطح قند خون شما در حد نرمال است.

تشخیص

مهم است که برای دیابت بارداری آزمایش شوید تا بتوانید برای محافظت از سلامت خود و کودکتان درمان را شروع کنید. دیابت بارداری معمولاً در حدود هفته 24 بارداری ایجاد می شود، بنابراین احتمالاً بین 24 تا 28 هفته آزمایش خواهید شد. اگر در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری هستید، ممکن است پزشک زودتر از شما آزمایش کند. قند خونی که در اوایل بارداری بالاتر از حد طبیعی است ممکن است نشان دهنده دیابت نوع 1 یا 2 باشد تا دیابت بارداری.

پیشگیری از دیابت بارداری

قبل از باردار شدن، اگر اضافه وزن دارید و فعالیت بدنی منظمی دارید، ممکن است بتوانید با کاهش وزن از دیابت بارداری پیشگیری کنید. اگر باردار هستید سعی نکنید وزن خود را کاهش دهید. با پزشک خود در مورد میزان وزنی که باید برای بارداری سالم اضافه کنید صحبت کنید.

درمان دیابت بارداری

شما می توانید کارهای زیادی برای مدیریت دیابت بارداری خود انجام دهید. برای تمام مراقبت های بارداری خود مراجعه کنید و برنامه درمانی خود را دنبال کنید، از جمله:

قند خون خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که سطح قند خون شما در محدوده سالم باقی می ماند.

خوردن غذاهای سالم در مقادیر مناسب در زمان های مناسب را رعایت کنید. یک برنامه غذایی سالم که توسط پزشک یا متخصص تغذیه ایجاد شده است را دنبال کنید.

فعال بودن. فعالیت بدنی منظم با شدت متوسط (مانند پیاده روی تند) قند خون شما را کاهش می دهد و شما را نسبت به انسولین حساس تر می کند، بنابراین بدن شما به انسولین نیاز ندارد. مطمئن شوید که با پزشک خود در مورد نوع فعالیت بدنی که می توانید انجام دهید و اینکه آیا انواعی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید، مشورت کنید. پزشک همچنین رشد و تکامل کودک شما را بررسی خواهد کرد.

اگر تغذیه سالم و فعال بودن برای کنترل قند خون شما کافی نیست، پزشک ممکن است انسولین، متفورمین یا سایر داروها را تجویز کند.

https://www.cdc.gov/diabetes/basics/gestational.html

د.