جستجو
جستجو در سایت

تعیین جنسیت

مرداد ۱۵, ۱۴۰۲

 

تعیین جنسیت

برای آَشنایی با تعیین یا انتخاب جنسیت ابتدا باید اطلاعاتی در رابطه با کروموزوم های بدن انسان ها داشته باشید. بیست و سومین جفت کروموزومی انسان ها، کروموزوم های جنسی هستند. یک زن سالم دراین کروموزوم ها دارای الگوی XX می باشد، در حالی که یک مرد سالم، دارای الگوی XY می باشد. کروموزوم جنسی که از اسپرم دریافت می‌شود جنسیت کودک را تعیین می‌کند زیرا هر سلول تخمک بالغ زن، تنها شامل یک کروموزوم X است. اما از آنجایی که سلول های بدن مرد دارای هر دو کروموزوم X و Y هستند، هنگام جداشدن گامت‌ها یا سلول های جنسی، نیمی از اسپرم‌ها حاوی کروموزوم X و نیمی دیگر حاوی کروموزوم Y خواهند بود. در صورتی‌ که اسپرمی که تخمک را بارور می‌کند حامل کروموزوم X باشد، فرزند الگوی XX را به ارث می‌برد و دختر خواهد شد. در صورتی که اسپرم لقاح‌ یافته حامل کروموزوم Y باشد، فرزند پسر بوده و الگوی کروموزوم جنین،XY می باشد. در نتیجه دختر یا پسر شدن کودک شما در حالت طبیعی به نوع کروموزوم دریافتی از اسپرم مرد بستگی دارد.

چه زمانی از انتخاب جنسیت استفاده می شود؟

 کلینیک‌ها اغلب، انتخاب جنسیت را به دلایل پزشکی مرتبط با اختلالات کروموزوم X ارائه می‌دهند. خارج از دلایل پزشکی، استفاده از انتخاب جنسیت می تواند بحث برانگیز باشد. دلیل دیگری که ممکن است از انتخاب جنسیت استفاده شود، ایجاد تعادل در خانواده است. برای انتخاب جنسیت به منظور متعادل کردن خانواده، یک زوج بهتر است قبلاً حداقل یک فرزند داشته باشند و جنسیتی که در خانواده کمتر متولد شده را انتخاب کنند.

انتخاب جنسیت با IVF از طریق تشخیص ژنتیکی پیش از کاشت جنین یا PGD

انتخاب جنسیت با  IVF، فرآیندی است که در آن جنین‌ها توسط کروموزوم‌های جنسی خود در طول یک چرخه IVF انتخاب می‌شوند تا طبق میل والدین، یک فرزند پسر یا دختر به وجود آید. یکی از روش های انتخاب جنسیت، روشی به نام تشخیص ژنتیکی پیش از کاشت یا PGD است. در بخشی از چرخه آی وی اف، تعدادی جنین ایجاد می شود و معمولاً جنین با بهترین کیفیت، برای لانه گزینی در رحم زن انتخاب می شود PGD برای بررسی نقایص ژنتیکی انجام می شود، اما همین فرآیند می تواند جنسیت جنین را شناسایی کند، سپس جنینی که جنس مورد نظر را دارد به صورت انتخابی در رحم زن کاشته می شود.

نرخ موفقیت در انتخاب جنسیت با آی وی اف

در مطالعه ای، 218 زوجی که از انتخاب جنسیت از طریق PGD استفاده کردند، 100٪ موفقیت از نظر دستیابی صحیح به جنسیت مورد نظر داشتند. به طور کلی، میزان موفقیت PGD حدود 99٪ است.PGD  دارای میزان موفقیت بالایی است زیرا جنسیت جنین، پس از لقاح مشخص شده است و می توان آن را به دقت تأیید کرد. انتخاب جنسیت با PGD تقریباً همیشه باید جنسیت مورد نظر را جدا کند مگر اینکه در آزمایشگاه خطایی وجود داشته باشد.

سونوگرافی تعیین جنسیت

برای تعیین جنسیت جنین در پایان سه ماهه اول و در سه ماهه دوم می توان از سونوگرافی استفاده کرد. اگر نمی‌خواهید جنسیت نوزادتان را بدانید، یا اگر می‌خواهید هنگام تولد نوزاد غافلگیر شوید، قبل از انجام سونوگرافی، به پزشک سونوگرافی خود اطلاع دهید  دقت در تعیین جنسیت کودک با افزایش سن بارداری شما افزایش می یابد. دقت می تواند از 70.3% در 11 هفته تا 98.7% در 12 هفته و تا حدود 100% در 13 هفته متغیر باشد. یازده هفته زودترین زمانی است که تعیین جنسیت با سونوگرافی و با استفاده از روشی به نام “تئوری نوب” انجام می شود. همه نوزادان دارای برآمدگی تناسلی هستند که به آن اصطلاحا “نوب” می‌گویند که بین پاها دیده می‌شود. نوب معمولاً در حدود 11 تا 13 هفته ایجاد می شود. بر اساس تئوری نوب، اگر غده به زاویه ای بیش از 30 درجه در مقابل ستون فقرات قرار گیرد، نوزاد مذکر است. اگر نوک آن موازی با ستون فقرات باشد یا در زاویه کمتر از 10 درجه در برابر ستون فقرات قرار گیرد، نوزاد دختر است. هنگامی که تئوری نوب بر روی 656 بارداری تک قلو در یک مطالعه کنترل شده مورد آزمایش قرار گرفت، تشخیص جنسیت در 93 درصد از نوزادان ممکن شد. حتی اگر میزان دقت از 12 هفتگی به بعد بالا باشد، سونوگرافی یک روش 100٪ دقیق و بدون خطا برای تشخیص جنسیت کودک شما نیست. اما این یک روش کم خطر و بدون عوارض است. و بسیار مهم است که با چه دستگاهایی و توسط چه متخصصینی انجام شود. در کلینیک رادیولوژی نیکو تمامی سونوگرافی ها با پیشرفته ترین دستگاه ها و مجرب ترین متخصصین انجام می شوند. سونوگرافی جنین بیشتر به دلایل پزشکی انجام می شود. در حالی که فهمیدن جنسیت کودک و گرفتن عکس و فیلم برای بردن به خانه می تواند مفید باشد، این ویژگی ها باید به عنوان یک مزیت ثانویه در نظر گرفته شوند.

انتخاب جنسیت با آی یو آی

موفقیت با IUI (مثل بارداری طبیعی ) کمتر از پروتکل های IVF است. در گروه سنی جوان تر، موفقیت در اولین تلاش با IUI حدود 30-32٪ است. برای برخی افراد، میزان موفقیت پایین، با این واقعیت که IUI یک روش غیرتهاجمی و ارزان است جبران می‌شود. با این حال، برخی از زوجین بیشتر به احتمال موفقیت در اولین تلاش اهمیت می دهند، بنابراین به جای آن IVF را انتخاب می کنند. این چیزی است که شما باید خودتان تصمیم بگیرید، اما ما اینجا هستیم تا به شما با اطلاعات لازم کنیم تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

آیا روش های غیر علمی انتخاب جنسیت جنین، قابل استناد می باشند

باورهای قدیمی و عامیانه زیادی برای انتخاب جنسیت با روش های خانگی وجود دارند مثل انتخاب جنسیت با جوش شیرین یا انتخاب جنسیت با نمک! هیچ یک از این روش ها اساس علمی ندارند و قابل استناد نمی باشند.

https://pathfertility.com/ivf-gender-selection-how-does-it-work/